top of page
logo 2.png

ANL Choco

ANL Gıda, çikolata ürünleri üreten bir gıda firmasıdır. Ürünler arasında lüks, hediyelik ve dökme çikolatalar, dekor çikolatalar, oyuncaklı sürpriz yumurtalar, figürlü çikolatalar, gofretler ve kornet çikolatalar yer alıyor.

Zorluklar

Marka, alibaba.com'dan ürün satmak istedi. Ama öncesinde e-ticarette B2B satış stratejisi yoktu. Bu bizim ilk meydan okumamızdı. Alibaba.com'da binlerce tedarikçinin olması, ürünlerin ilk sayfada listelenmesini zorlaştırıyordu. Ayrıca, rakiplerin çoğu ürünlerini Alibaba.com'da 4 yıldan uzun süredir satmaktaydı. Rakiplerimizin Yıldız Derecelendirmesi olarak adlandırılan 1 ile 5 arasındaki marka başarı puanı da oldukça yüksekti.

Yaklaşım

Alibaba.com algoritmasını göz önünde bulundurarak stratejimizi geliştirdik. Her ürün için anahtar kelime analizi yaptık. Bunu yapmak için birçok araç kullandık. Arama oranını, rekabet durumunu ve arama sıklığını aylara göre analiz ederek ve ürüne özel anahtar kelimeleri belirleyerek hepsini test ettik. Ardından ürünlerin sayfa tasarımlarını düzenledik ve tüm ürünleri birbirine bağlayarak kolayca erişilebilir hale getirdik. Ürün sayfalarında yaptığımız SEO çalışması ile listelediğimiz ürünler kısa sürede tıklanmaya başladı. Bununla da kalmayıp anahtar kelime reklamları ile ürünlerimizin görünürlüğünü artırdık. Sonuçlar şaşırtıcıydı. 3 ay gibi kısa bir sürede 5 yıldız alarak sektör ortalamasının üzerine çıktık. Globalde kendi kategorimizde en başarılı marka seçildik. 

Sonuç

Kısa sürede ANL Choco ürünleri alibaba.com'un 1. sayfasında yer almaya başladı. ANL Choco, iki ayda 100'den fazla ürün talebi aldı. 80 ülkeye ihracatının yanı sıra ilk online B2B satışını alibaba.com ile gerçekleştirdi. 2. ayın sonunda satış sayısı 5'e ulaştı. Alibaba Global tarafında gıda kategorisinde en başarılı marka seçildik. 

Büyüme yolculuğunuza bugün başlayın.

bottom of page