top of page

2022 Dijital Pazarlama Trendleri: En İyi 10

Geleceği tahmin edemeyiz fakat 2022'nin en iyi dijital pazarlama trendlerinden bahsedebiliriz! Şu an pazarlama faaliyetlerinizi yaklaşan değişikliklere nasıl uyarlayacağınız hakkında konuşmanın tam zamanı.


Ventuno Digital 2022 Dijital Pazarlama Trendleri: En iyi 10

Sürekli değişim dijital pazarlamanın güzelliği ve lanetidir.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, stratejinizi düzenli olarak yeniden planlamanız ve optimize etmeniz gerektiğinden işiniz asla sıkıcı değildir. Eğilimler ve trendler sürekli değişirken, odağınız ve aksiyon aldığınız alanlarda değişime ayak uydurmalıdır.


Öte yandan, gelecek birkaç yıl içinde dijital pazarlama ortamını değiştirecek trendleri ayırt etmek zor. Buna bağlı olarak mevcut pazarlama stratejilerini uzun vadeli inşa etmek pek mantıklı görünmüyor.


2022'de sizi rakiplerinizden ayıracak dijital pazarlama trendleri nelerdir?


İşte bu gün ele alacağımız konular;


Ortaya çıkan yeni dijital pazarlama trendleri nelerdir?

2022'de daha iyi rekabet etmenizi sağlayacak ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak 9 dijital pazarlama trendi seçtik.


Dikkat edin, bunlar pazarlamada halihazırda olup bitenlere dayanan tahminlerdir. Zamansız ve her seferinde işe yaradığı kanıtlanmış altın kuralları asla unutmamalısınız.


Ancak yeni trendler, markanızı ayırt etmek ve sizi rekabette öne çıkarmak için harika bir fırsat. Ne kadar erken yakalarsanız, keşfedilme şansınız o kadar artar.


En son dijital pazarlama trendlerine bir göz atalım:


1. Video pazarlamaya odaklanın


Birkaç yıldır var olan “mobil önceliği” kavramının farkında olduğunuza eminim. Ve şimdi 5G ve daha iyi mobil veri planları ile akıllı telefonlarda ve tabletlerde video akışı her zamankinden daha kolay.


Bu yüzden TikTok'un popülaritesi günden güne artıyor. Videonuzu istediğiniz yerde kaydedebilir, istediğiniz zaman da izleyebilirsiniz. Mobil veri planları gigabaytlar yerine megabaytlarca İnternet ile sınırlıyken bu deneyim çok daha pahalıydı.


Ve insanlar video içeriği tüketmeyi severler.


Video pazarlama, şüphesiz 2022'nin en büyük dijital pazarlama trendlerinden biri olacak. Henüz pazarlama videoları oluşturmuyorsanız, kesinlikle dijital stratejinizi genişletmeyi ve geliştirmeyi düşünmelisiniz.


BMW TikTok video pazarlama kampanyası
TikTok bir çok marka tarafından kullanılan, en popüler sosyal medya araçlarından biridir.


2. Sosyal medya verileri ile duyguları analiz edin (Sentiment Analysis)


Sosyal medya fenomenlerine olan güvenin azaldığını fark ettiniz mi?


Uzun bir süredir, belirli bir ürünü tanıtmak veya marka bilinirliğini artırmak söz konusu olduğunda, influencer pazarlama en çok tercih edilen strateji olmuştur. Bu durum birkaç yıl önce değişmeye başladı ve 2021'in sonunda doruk noktasına ulaştı.


Birçok Instagram ünlüsünün neden olduğu tüm skandallar bir güven krizine neden oldu. Influencerların onayları söz konusu olduğunda insanlar daha şüpheci hale geliyor.

Ancak bu, influencer pazarlama taktiklerinin işe yaramaz olduğu anlamına gelmez.


2022'de oyunun kurallarını değiştiren bir faktör, duygu analizi (sentiment analysis) olacaktır. Bir çok sosyal medya yönetim aracı böyle bir seçenek sunuyor ve duygu analizine olan talep yakın gelecekte daha da artacak.


Duygu Analizi (Sentiment Analiz), Doğal Dil İşleme anlamına gelen NLP'ye dayanır. Süreç, yapay zekanın insan iletişiminin içini ve dışını öğrenmesini ve çevrimiçi olarak yapılan bir ifadenin(yorumun) olumlu, olumsuz veya tarafsız olup olmadığınının analiz edilmesini sağlar.


Birkaç yıl önce, teknolojinin alay veya ironiyi tespit etmede bir sorunu vardı, ancak teknoloji o zamandan beri gelişti. Birçok duygu analiz aracı, ironik ifadeleri doğru bir şekilde tanıyabilir ve bunları olumsuz duygulara sahip yorumlar olarak etiketleyebilir.


Negatif duygulara sahip gönderiler genellikle yüksek katılım oranları sağlar, ancak markanız hakkında olumsuz yorumlar istemezsiniz. Bunu yapacak olursanız, planlanan kampanyayı sürekli olarak izlemeli ve durum üzerinde kontrol sahibi olmalısınız. Örneğin kampanyanızın sosyal medya erişimini, bahsetme sayısını ve yapılan yorumları takip ederek kontrolü elde tutabilirsiniz. Yine de bu tür gönderilerin markalar için riskli olduğunu söylemekte fayda var.


3. Sesli aramalar sonunda işe yarayabilir


mobil cihaz sesli arama özelliği

Birçok pazarlama gurusu, sesli arama özelliklerinin 2019'da dijital pazarlama trendi olacağını öngördü. Bugün düşündüğümüz kadar popüler değildi.


Ancak bu yıl, pazarlama stratejinizi yeniden planlamak ve sesli aramalar için optimizasyonu dahil etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak sandığından daha kolaydır.


Yıllardır pazarlamacılar, arama sonuçlarında ilk sırada yer alabilmek için blog gönderilerini ayarlayıp optimize ederek içerik pazarlaması ve SEO'ya odaklanıyorlardı. Sesli arama için optimizasyon bundan farklı değildir, çünkü Google gibi arama motorları sözlü sorguların sonuçlarını sunmak için sitenizde bulunan yazılı içerikleri kullanır.


Dezavantajı, dijital pazarlamacılar için sinir bozucu olabilecek sıfır tıklama alan aramalar oluşturmasıdır.


Maalesef, Google Analytics veya Google Arama Konsolu gibi araçlarla sesli aramadan gelen trafiği analiz etmenin henüz bir yolu yok. Bu gerçekleşirse, dijital pazarlamacılar için yeni bir atılım olacak.


4. Mesajlarınızı kişiselleştirin


İnternette muazzam miktarda bilgi bırakıyoruz. Karşılığında, çoğumuz hiper hedefli kişiselleştirme arıyoruz. Dijital pazarlama trendlerinden bahsederken bu pazarlama stratejisini göz ardı edemeyiz.


İstediğimiz içeriği tam olarak ihtiyacımız olan zamanda görmek istiyoruz. Bu, dijital pazarlama mesajınızı kişiselleştirmeniz ve doğru zamanda iletmeniz gerektiği anlamına gelir.


İyi haber şu ki, kişiselleştirilmiş mesajlar hazırlamak mümkün. İster Google Ads ile reklam yayınlayın ister Mailchimp aracılığıyla hoş geldiniz e-postaları gönderin, birçok pazarlama aracı otomatikleştirilmiş kişiselleştirmeye olanak tanır.


Bu nedenle, e-posta pazarlama stratejiniz üzerinde çalışırken kullanıcıları segmentlere ayırmayı unutmayın. Gelişmiş araçlarla farklı abonelik açılır pencereleri oluşturabilir ve kullanıcıları ne zaman ve nerede abone olduklarına göre kategorilere ayırabilirsiniz.


Sosyal medya reklamları oluştururken sadece tüm takipçilerinizi hedeflemeyin. Ürününüzle ilgilenebilecek farklı müşteri türlerini düşünün ve onların tercihlerine uygun reklam setleri oluşturun. Reklamlarınızın tıklanma oranlarındaki değişimi kısa süre fark edeceksiniz.


Ama dikkat edin! Kişiselleştirilmiş mesajlar oluştururken çok spesifik olmayın. İnsanlar alakalı reklamlardan hoşlanır, ancak onlara ilgi alanları hakkında ne kadar bilgili olduğunuzu gösterirseniz korkabilirler.


5. Mikro alanlardan yararlanın (Google micro-moments)


Akıllı telefonların yükselişi dikkat süremizi kısalttı. Ne yiyeceğimize, nereye gideceğimize veya ne alacağımıza anında karar veriyoruz. Dijital pazarlama stratejiniz üzerinde çalışırken bunu unutmayın.

Google, bu anlık kararları "mikro anlar" (micro-moments) olarak adlandırır. Mikro anlarda potansiyel müşterilerinizin karşısında olmanın 4 anahtarı:

  • "bilmek istiyorum" (I want to know moments.)

Akıllı telefon kullanıcılarının %66'sı TV'de gördükleri bir ürünle ilgili daha fazla araştırma yapmak için mobil cihazlara yöneliyorlar.

  • "gitmek istiyorum" (I want to go moments)

Müşteriler internet sitenizde gezindikten sonra ürünü fiziksel mağazanızda deneyerek/deneyimleyerek satın almak isteyebiliyor.

  • "yapmak istiyorum" (I want to do moments)

Sattığınız bir ürünle ilgili destekleyici içeriklerle "yapmak istiyorum" eyleminde bulunan müşterilerinizi yalnız bırakmamalısınız. Örneğin, sattığınız bir ürünle ilgili nasıl kullanılır videoları hazırlayabilir ya da müşterinizin yaratıcılığını kullanarak üründen tam fayda sağlamasını için ona yol gösterici içerikler hazırlayabilirsiniz.

  • "satın almak istiyorum" (I want to buy moments)

Artık kullanıcılar mağazadayken bile akıllı telefonlarını kullanarak ürün hakkında yorumlar arıyorlar. Google, ürün incelemesi ve kullanıcı yorumları gibi alanlar oluşturmanın markalara pozitif katkı sağlayacağına değiniyor.


Bu yeni, hızlı karar verme sürecini karşılamak için markaların okuyucuların dikkatini saniyeler içinde çekmesi gerekiyor.


Microsoft tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, dikkat süremizin 2000'lerde 12 saniye iken bugün sadece 8 saniyeye düştüğünü ortaya çıkardı. Japon balığından farklı değiliz.


Mikro anlar, kişiselleştirme ve reklam hedefleme ile yakından ilişkilidir. Tam olarak müşterilerinizin bulunduğu platformlarda bulunmanız ve o anda sorulan soruyu tam olarak karşılayan kısa reklamlara yatırım yapmanız gerekir.


Dijital pazarlama için ne anlama geliyor? Asla sıkıcı olmamalısınız. Her zaman önce kitlenizi meraklandırmayı düşünmelisiniz. Çok belirsizse, kimsenin reklamınızı kontrol etmek için zamanı veya ilgisi olmayacaktır.


Sosyal medya pazarlamasında en sık karşılaştığımız hatalardan biri, üzerinde logo ve “-%50 indirim” gibi bilgilerden başka bir şey olmayan indirim reklamlarıdır. Reklamlarınızla soğuk kitleleri (Takipçileriniz dışında kalan markanızı tanımaya kişilerdir) hedefliyorsanız, en azından hangi ürünleri sattığınızı gösterin. Potansiyel alıcıyı ürün ya da hizmetinizi tahmin etmeye zorlamayın.


6. Sıfır tıklama aramaları


Hepimiz Google için optimizasyon yapmayı severiz, ancak muhtemelen gördüğünüz gibi, arama sorgularında artık daha fazla öne çıkan snippet var.


Bu, bazı dijital pazarlamacılar için bir sorun olabilir, çünkü içerikleriyle her zaman 1. sırada yer almak isterler. Öne çıkan snippetlerde ise Google içeriğin bir kısmını kullanır ve doğrudan SERP(arama sonuçları sayfası)'e yerleştirir. Metnin bu kısmı kullanıcı için çok önemliyse, büyük olasılıkla sadece önemli bilgileri okuyacak ve sitenizi asla ziyaret etmeyecektir.

Google arama sonuçları öne çıkan snippet
Google'da "mailing tools" araması sonucunda ilk yer alan web sitesi içeriğine ait öne çıkan snippet.

Bunun için bir çare yok. İçeriğinizi optimize edebilir, geliştirebilir veya daha fazla açıklanması gereken konulara odaklanabilirsiniz. 2022 dijital pazarlama stratejiniz için Google'da farklı arama sorgularının nasıl göründüğünü gözlemleyin ve bu öne çıkan snippet'i elde etmenin önemli olup olmadığına karar verin.


7. Influencer pazarlaması


Evet, 2021'in sona ermesinin influencer pazarlamaya biraz güvensizlik getirdiğini daha önce söylemiştik ama bu, influencer pazarlamanın biteceği ya da kapanacağı anlamına gelmiyor.


Influencer pazarlama, 2022'de hâlâ geçerli. Dahası, markaların potansiyel kitleleriyle bağ kurmaları ve daha insancıl görünmeleri için harika bir yol.


2022'de influencerları dijital pazarlama stratejilerinize dahil etmenin binlerce yolu var. Kullanabileceğiniz alternatif sosyal medya kanallarına bakın - yalnızca Instagram, TikTok ve YouTube arasında kalmayın. Alternatif mecralar bulmak ve yeni stratejiler geliştirmek influencer marketing maliyetinizi azaltmanızı sağlayacaktır.


Dijital kullanıcıları, müşterilere dönüştürmek için hangi influencerları seçtiğinize dikkat edin. Influencer pazarlama stratejisinin bir parçası, kapsamlı bir kitle araştırması içerir. Doğru influencerları belirlemenize yardımcı olabilecek çeşitli araçları kısa bir Google araması yaparak bulabilirsiniz.


8. Metaverse ve VR/AR


Metaverse VR/AR Dijital pazarlama ajansı

Ekim 2021'de Mark Zuckerberg, Facebook'un Meta'ya dönüşümünü duyurdu. Şirket, yeni nesil bir sosyal medya ve internet olan “Metaverse” üzerinde çalıştıklarını açıkladı.


Metaverse, sosyal medyada içerik tüketme şeklimizi ve sosyal yaşam vizyonumuzu değiştirecek mi? Henüz öğrenemedik. Metaverse stratejilerinizi şimdiden planlamaya başlayabilirsiniz. Nasıl görüneceğine dair internette pek çok bilgi var.


Ancak VR ve AR pazarlamasının olanaklarını keşfetmek için Metaverse'i beklemenize gerek yok. Akıllı telefonunuzun kamerasıyla kullanılabilen artırılmış gerçeklikte çalışan tonlarca uygulama var.


Mobil cihazlar daha gelişmiş hale geldikçe ve VR setleri daha erişilebilir hale geldikçe, VR ve AR pazarlaması 2022'de yükselen bir dijital pazarlama trendi olacak. Bunun nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz.


9. Dijital yetenekler daha çok talep görecek


COVID-19 salgını çalışma şeklimizi değiştirdi ve henüz bunu yapmayanlar için dijital medyaya geçiş sürecini hızlandırdı.


İzole edilmiş insanlar mağazalara gitmek yerine çevrimiçi alışverişe geçerken, e-ticaretin büyümesi için binlerce fırsat var. Dijital pazarlamanın bu sürecin farkında olması ve pandemi sonrası davranışları stratejilere dahil etmesi gerekiyor.


Dijital reklamcılığı sürdürmek isteyen her işletme sahibi, ileri dijital pazarlama becerilerine sahip kişileri arayacaktır.


10. Kurumsal sosyal sorumluluk ve kar amacı gütmeyen faliyetlerde bulunun


2022'de pazarlamanın çevre üzerindeki etkisini anlamamızın tam zamanı. Neyse ki, KSS kampanyaları pazarlama endüstrisinde bir standart haline geliyor. Bu taktik/trend, sadece topluma faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda markalar hedef kitleleri önünde daha insancıl/duygusal görünmelerini sağlar.


İnsanlar hayranlık duyduğu markalar ile özdeşleşmeyi severler ve işletmelerin yaptığı tüm büyük işleri paylaşırlar.


2022'de dijital pazarlama uzmanları, kar amacı gütmeyen faaliyetlerin marka bilinirliği ve insanların şirketi nasıl gördüğü konusunda büyük bir olumlu geri bildirime sahip olduğunu keşfetmelidir.


2022 için önemli dijital pazarlama trendleri - Kısa özet


Makine öğrenimi, yapay zeka ve sosyal medya algoritmalarının gelişimi, pazarlama deneyimimizi daha da kişiselleştirecek. Hedef kitlenize ulaşmak için fırsatlar azalmakta ve hedef kitleniz, görmek istedikleri içerik konusunda daha belirgin davranışlar sergilemektedir.


Sosyal medyaya ve sosyal medya fenomenlerine olan güveni yeniden kazanmak için, işbirliği yapmak istediğiniz ünlüler hakkında internette konuşulanları araştırın ve duygu analizi yapan bir araçtan faydalanın.


Pazarın zirvesinde ve rakiplerinizin önünde kalmak için en son dijital pazarlama trendlerinden haberdar olun.


Makine öğrenimini kullanan yeni ve gelişmekte olan pazarlama araçlarını kullanmaktan korkmayın. Bir dijital pazarlamacı olarak her zaman en son trendleri takip etmeli ve markanız için doğru olup olmadığına karar vermelisiniz.


Artık 2022 için en iyi dijital pazarlama trendlerini bildiğinize göre, neden diğer ilgili makalelerimizi okumuyorsunuz?
Büyüme yolculuğunuza bugün başlayın!Comentários


bottom of page